Kolana szpotawe- jak powinna wyglądać gimnastyka korekcyjna ? - Zobacz to teraz.

Szpotawość kolan to okoliczność w jakiej staw kolanowy ustawia się do boku- do zewnętrznej strony. O ile szpotawość tyczy się obu nóg będą one układały się w specyficzny sposób.
Co się dzieje kiedy kolano będzie szpotawe ?
W poprawnych warunkach kość udowa ślizga się w stosunku do kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa) zachowując właściwe ustawienie. Jakość tegoż ślizgu jest dobra dlatego że kolano okazuje się być stabilizowane:
od bocznej strony dzięki:
-więzadła poboczne kolana,
-ścięgna mięśni przebiegających tym rejonem np. napinacza powięzi szerokiej,
-łąkotkę boczną, która to jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące,
od strony wewnętrznej za to stabilizację zapewniają:
-więzadła poboczne przyśrodkowe,
-ścięgna mięśni przebiegających tymże rejonem np. przywodziciele,
-łąkotka przyśrodkowa, która to jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące.

Odpowiednie ustawienie kości w stosunku do siebie zdaje się być nadrzędne do pracy powyżej opisanych struktur. Jeżeli natomiast staw kolanow ucieka do boku (szpotawość) nagatywnie wpływa to na ułożenie łąkotki bocznej, która to nie ślizga się odpowiednio, napięcie torebki stawowej i więzadeł po stronie bocznej, nieprzyjaźnie oddziałuje na działanie mięśni położonych w tej okolicy.
Szpara stawowa kolana się poszerza a sam staw traci swoją stabilność i wydaje się być z większym natężeniem podatny na kontuzję polegającą na „ucieknięciu kolana do boku”, grozi to naderwaniem więzadeł pobocznych czy chociażby kontuzji łąkotki.
Wypada dodać, iż jeśli szpara stawowa po stronie zewnętrznej jest poszerzona, to po drugiej stronie- przypuszczalnie dojdzie do zmniejszenia szpary stawowej, a co za tym idzie do większej kompresji na łąkotkę przyśrodkową- taka sytuacja zwiększa zagrożenie pęknięcia łąkotki przyśrodkowej !

Czemu kolano jest szpotawe ?
To naczelne pytanie które wskazane jest sobie zadać przed przystąpieniem do leczenia.
Przyczyn może być wiele- niewłaściwe ustawienie kości wobec siebie, poluzowanie aparatu więzadłowego w kolanie, wadliwe ustawienie miednicy, albo nawet nieprawidłowe ustawienie stawu skokowego.

Z różnorodnych powodów kość udowa będzie w stanie się skręcić wobec kości podudzia osłabiając zewnętrzną część stawu.
Co z tym uczynić ?
Aby zabrać się za fizjoterapię tego gatunku dolegliwości należy w pierwszej kolejności wynaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Żeby to uczynić damy radę wykonać:
-testy więzadeł kolana- żeby skontrolować czy jest odpowiednio stabilizowane,
-testy mięśniowe- ażeby posprawdzać czy napięcie mięśni jest prawidłowe,
- testy łąkotek- by skontrolować czy pracują poprawnie i są dobrze ustabilizowane,
-trzeba ustawienie i zakresy ruchu stopy- jej nieprawidłowe ułożenie jest w stanie pobudzać rotację podudzia w stosunku do kości udowej,
-powinno się ocenić położenie miednicy i zakresy ruchu stawu biodrowego- nieprawidłowości w tym rejonie mają szansę prowokować skręcenie kości udowej wobec kości podudzia.

Po pierwsze precyzyjne badanie.
Jeśli już odnotujemy, że coś zdaje się być nie tak, że kolano naszego dziecka ucieka, ustawia się niewłaściwie, albo dziecko narzeka na ból postanawiamy udać się do specjalisty- tylko do jakiego ? Duża liczba rodziców udaje się do lekarza pierwszego kontaktu, choć ten rzadko kiedy bywa biegły w ortopedii czy rehabilitacji. Zatem też wypisuje skierowanie do lekarza ortopedy, który to ma ocenić i zdiagnozować problem. Tu zwykle rodzi się pierwsze zdziwienie, gdyż do lekarza specjalisty na ogół czeka się w kolejce i to dosyć sporo. Na takiej wizycie lekarz powinien zdefiniować problem, i jego źródło- albowiem to jest kluczowe w procesie fizjoterapii. Powinien sprawdzić postawę dziecka, zbadać zakresy ruchu (nie tylko kolan, ale również wszystkich stawów kończyny dolnej i miednicy. Należy skontrolować również stabilność poszczególnych stawów jak również działanie więzadeł. Gdy już odbędziemy taką wizytę, lekarz przebada dziecko i odkryje problem jakim są szpotawe kolana zapewne wystawi skierowanie na rehabilitację. W takowym skierowaniu będzie napisane rozpoznanie: „Kolana szpotawe” a, także, jakie dzialania przeprowadzić, zazwyczaj będzie to: gimnastyka korekcyjna i ewentualnie masaż, oraz fizykoterapia. W tym miejscu pojawia się 1 zgrzyt, bo skoro lekarz bada dziecko, zna przyczynę dysfunkcji a dla rehabilitanta wystawia tylko i wyłącznie skierowanie na ćwiczenia korekcyjne- to skąd owy rehabilitant ma posiadać wiedzę jakiego typu to ćwiczenia ? Wszak typ wykonywanej gimnastyki będzie zależał od tego jakie jest źródło problemu, czy występuje przykurcz w biodrze ? A może mięśnie stabilizujące kolano wykazują za niskie napięcie i kolano jest niestabilne - wówczas ćwiczenia będą wyglądały całkowicie odmiennie. Zachodzi w takim razie pytanie- czy fizjoterapeuta nie powinien sam przebadać i zdiagnozować dziecka ? A jeśli tak, to po co w tymże łańcuchu wstawiać lekarza rodzinnego i ortopedę ?
http://fizjoterapeuta-sanok.pl/ toku ćwiczeń.
Jeśli dziecko jest już na fizjoterapii trzeba się upewnić, że prowadzi odpowiednie ćwiczenia ! Nieraz bowiem przytrafia się tak, że przez natłok wykonywania zadań i pacjentów przeprowadza się tego rodzaju gimnastykę w grupach. Co więcej, są to grupy łączone z dziećmi które mają odmienne schorzenia. Trzeba zatem zaryzykować pytanie- czy dziecko które ma szpotawe kolana, powinno wykonywać te same ćwiczenia co dziecko z odstającą łopatką ? Bezspornie, że nie. Tego typu przypadki muszą być organizowane pojedynczo, mieć indywidualnie dobrane ćwiczenia i wykonywać je pod okiem fizjoterapeuty. Biorąc pod uwagę, że szpotawe kolano może mieć rozmaite przyczyny z pewnością można stwierdzić, że 2 osoby posiadające szpotawe kolana mogą robić różny wariant ćwiczeń ponieważ przyczyna ich problemu zdaje się być inna !
Co mam zrobić jeżeli moje dziecko ma szpotawe kolana ?
Z wcześniej opisanego tekstu można wyciągnąć zasadniczy wniosek. Możesz włóczyć się po lekarzach w celu odnalezienia stosownej diagnozy i zlecenia rehabilitacji, bądź możesz też udać się do fizjoterapeuty, który to przebada, zdiagnozuje i wykona rehabilitację Twojego dziecka.